Fasadrenovering på Stora Nygatan 63, Malmö
En hyllning till chokladfabriken Mazetti
I fasadrenoveringen ingick:
- Putslagning av gavel
- Återställande av Mazetti reklam från 1920
Beställare: Väveriet

Fotografiet visar Agnesgatan i Malmö 1920.

90 år senare har chokladreklamen nästan fullständigt vittrat bort .

Det färdiga resultatet.
Återställandet av den historiska reklammålningen krävde noggrann dokumentation av befintliga spår i putsen. Inför åtgärd analyserades kulörrester och konturer för att säkerställa korrekt proportion och placering. Putslagningen på gaveln utfördes med bruk anpassat till den befintliga fasadens sammansättning, så att nytt och gammalt material samverkar utan spänningar.
Vid restaurering av målade fasadmotiv är underlagets beskaffenhet avgörande. Sprickor och lösa partier måste åtgärdas innan målning för att undvika framtida färgsläpp. Arbetet kombinerade traditionellt hantverk med varsam metodik, där målet var att återskapa uttrycket från 1920-talet utan att förvanska byggnadens karaktär eller patina.
Läs mer
Vill du veta mer om vårt arbete med balkong- och fasadrenovering? Läs mer om våra tjänster, eller se fler av våra referensprojekt i bloggen.
