Sök

Betongrenovering av bilgarage i Oxie

10 oktober, 2019

Betongrenovering är en del av Morneon Fasads kärnverksamhet och omfattar både mindre lagningar och större konstruktiva åtgärder. I detta projekt utförde vi under vintern 2019 betongreparationer i ett bilgarage i Oxie, Malmö kommun, på uppdrag av en privat fastighetsägare.

Arbetet omfattade reparationer av tak, golv och pelare där skador uppstått till följd av fukt, salt och ålder. För att säkerställa god vidhäftning och lång livslängd sågades betongen upp utanför skadad zon så att lagning kunde ske mot vinkelräta och stabila ytor.

Efter bilning ned till friskt underlag rengjordes anläggningsytorna noggrant innan ny reparationsbetong applicerades. Betongen packades och vibrerades för att minimera luftporer och säkerställa tät struktur.

Arbetsplatsen lämnades dagligen städad och den nylagade betongen skyddades under härdning för att uppnå korrekt hållfasthetsutveckling.

Det är viktigt att betonglagning utförs mot vinkelräta ytor därför ska betongen sågas utanför den skadade delen betong.
Betongen rivs till våra sågsnitt.
Efter Betongen bilats ort till våra sågade snitt rengjordes de nya anlagsytorna noggrant.
Ny betong stockas om och luftbubblor tas bort.
I slutet på dagen lämnas arbetsplatsen välstädad, betongen får härda under natten.

Läs mer

Vill du veta mer om vårt arbete med balkong- och fasadrenovering? Läs mer om våra tjänster, eller se fler av våra referensprojekt i bloggen.