Sök

Takomläggning, balkong- och fasadrenovering på Solters plan i Malmö

2 februari, 2019

Omfattande renovering av Brf Havsuttern i Malmö

Under hela 2018 utförde Morneon Fasad en omfattande renovering av huskropparna till Brf Havsuttern i Malmö. Föreningen består av tre byggnader uppförda under åren 1938–1939, ritade av arkitekten Fritz Österlind och uppförda av byggmästaren Lars Borgström.

De tre huskropparna är centralt belägna runt Solters plan och projektet omfattade flera större underhållsåtgärder.

Arbetet inkluderade bland annat takomläggning, omfogning av tegelfasader, fasadrengöring samt omläggning av tätskikt på terrasser. Även balkongerna renoverades med nya balkongräcken. I den här typen av projekt blir samspelet mellan olika moment avgörande, särskilt vid fasadrenovering i Malmö där både klimat och material ställer tydliga krav över tid.

Befintligt taktegel ersattes med nytt tegel från Wienerberger, modell Madura. Valet av material gjordes med hänsyn till både hållbarhet och ett uttryck som stämmer överens med byggnadernas ursprung.

För oss på Morneon är det viktigt att motverka signalverkan i fasad. Därför erbjuder vi betsning av tegelstenar, genomför teglen på bilden i mitten på den högra bilden är 4 st tegel betsade.
Gamla gjutjärnsventiler tar vi tillvara på och återanvänder i andra fasader.
När vi kratsar tegelfogar används friskluftsmasker.
På Morneon utför vi traditionell omfogning med fogsked. Det ger en överlägsen kvalité i förhållande till maskinella fogsprutor.
I entreprenaden utfördes polering av Höganäs klinker runt butikslokalerna vilket gav ett fantastiskt resultat.
Hur ska en renoverad tegelfasad se ut? Svaret för oss på Morneon Fasad är så här. Det är tråkigt att se vad konkurrenterna lämnar sina nyrenoverade fasader.

Läs mer

Vill du veta mer om vårt arbete med balkong- och fasadrenovering? Läs mer om våra tjänster, eller se fler av våra referensprojekt i bloggen.