Moderna Malmö – Ribershus
Sveriges Television har i en serie korta inslag skildrat god arkitektur i Sverige under rubriken K-märkts modärna. Avsnitt ett av nio 1996 handlar om Ribershus i Malmö. Under drygt fyra minuter skildras att modernismen gjort avtryck i byggnationen av Ribershus. Det första moderna niovåningshuset i området stod klart 1937. Byggmästare var den legendariske Eric Sigfrid Persson, som själv bodde högst upp i en etagevåning med utsikt över sundet. Ta en liten stund till: https://www.oppetarkiv.se/video/4441059/k-markts-modarna-avsnitt-1av-9
Ribershus och modernismens avtryck i Malmö
Ribershusområdet uppfördes i en tid då funktionalismen fick genomslag i Sverige. Arkitekturen kännetecknas av släta fasader, horisontella linjer och återhållsam dekor. Den tekniska utvecklingen möjliggjorde större fönsterpartier och effektivare planlösningar, vilket gav ljusare bostäder och bättre boendestandard.
Byggnader från 1930-talet ställer idag särskilda krav vid underhåll och renovering. Ursprungliga material och detaljer behöver hanteras med förståelse för både konstruktion och arkitektoniskt uttryck. Vid fasadåtgärder är det viktigt att analysera putsens sammansättning, underlagets bärighet och eventuell karbonatisering innan åtgärdsmetod fastställs.
Ribershus är ett tydligt exempel på hur modernismens ideal fortfarande präglar stadsbilden i Malmö och hur teknisk hållbarhet behöver förenas med varsamhet inför byggnadens kulturhistoriska värden.
