Omfattande fasad- och balkongrenovering på bostadshus i Höllviken
3 augusti, 2015
2015 Utförde Morneon Fasad AB ett omfattade fasad och balkongprojekt till vår kund Brf Höllvikshus nr1, Höllviken. I projektet tilläggsisolerade vi fasaderna med systemet Serporoc från leverantören Weber samt att befintliga balkonger byggdes på och förstorades. Nya balkongplattor bärs upp av pelare i framkant på betongplattorna. Systemet för de nya balkonginglasningarna kom från Windoor.
Morneon Fasad AB är inte ”gifta” med någon leverantör av tilläggsisolering men om du funderar på att göra tilläggsisolera ditt hus rekommenderar vi gärna Serporoc. Det är det system som funnits lägst på marknaden med få reklamationer det är ett mycket hållbart system för en putsad fasad.
Vad det gäller att bygga nya balkonger alternativt att förstora befintliga har vi mycket stor erfarenhet av denna typ av projekt så väl på hus från början av 1900-talet fram till 1950-talet.


