Fasadrenovering och fönsterrenovering till Brf Slanten i Lund
Morneon Fasad utförde fasad- och fönsterrenovering på Stora Fiskaregatan 15 i Lund åt Bostadsrättsföreningen Brf Slanten. Arbetet omfattade omputsning, lagning av sprickor och skadade partier samt restaurering av gjuten fasadstuckatur. Naturstensblock och dekorativa detaljer kontrollerades och reparerades där vittring noterats. Fönstren renoverades med fokus på täthet och anslutningar mot fasad.












































Fastigheten Stora Fiskaregatan 15 i Lund
Byggnaden är uppförd omkring 1905 i jugendstil och är Q-märkt, vilket innebär att den har särskilt kulturhistoriskt värde. Fasaden kännetecknas av rik detaljering med skulpturala inslag, ansikten, sköldar och profilerade omfattningar. Vid renovering av denna typ av byggnad krävs material och metoder som är förenliga med ursprunglig konstruktion, särskilt vad gäller putsbrukets sammansättning och ytstruktur.
Stora Fiskaregatan är en av Lunds äldsta gatusträckningar och ingår i den medeltida stadskärnan, vilket ställer krav på varsamhet vid fasadåtgärder.
Läs mer
Vill du veta mer om vårt arbete med balkong- och fasadrenovering? Läs mer om våra tjänster, eller se fler av våra referensprojekt i bloggen.
