Tegelrenovering och balkongrenovering på Hantverkaregatan 11, Malmö.
I konkurrens vann Morneon Fasad förtroendet att utföra tegelrenovering och balkongrenovering till Brf Hollywood på Hantverkaregatan 11 i Malmö. Projektet omfattade omfogning av gatufasaderna samt renovering av balkonger mot både gata och gård. Arbetet berörde flera delar av fastighetens yttre, från murverk och fogar till balkongplattor, smide, tätskikt och avvattning.
















Därför är rätt fogning och avrinning viktigt
Vid omfogning av tegelfasad avlägsnas befintlig fog till tillräckligt djup för att säkerställa god vidhäftning. Underlaget förvattnas för att undvika att bruket torkar för snabbt, vilket kan påverka hållfastheten. Efterkomprimering med fogpinne packar bruket och minskar risken för sprickor och fuktinträngning.
Vid balkongrenovering är korrekt fall mot bräddavlopp avgörande för avrinning och för att minska belastning på tätskikt och murverk över tid.
