Fasad-, tak- och fönsterrenovering, Kommendörsgatan 7, Malmö
Morneon Fasad utförde fasadunderhåll på Kommendörsgatan 7 i Malmö. Projektet omfattade omfogning av tegelfasader på brandmurar, lagning av skorstenar samt putsrenovering av innergårdens fasad. Även tak och fönster åtgärdades inom entreprenaden.
Omfogning innebär att befintligt murbruk mellan tegelstenar avlägsnas och ersätts med nytt bruk. När fogar bryts ned ökar risken för fuktinträngning, särskilt på brandmurar som är exponerade för väder. Genom att återställa fogarna förbättras både täthet och hållbarhet.
Skorstenarna kontrollerades och reparerades där sprickor och frostsprängningar noterats. På innergården utfördes ny puts för att återställa fasadens skyddande ytskikt och skapa en sammanhållen yta. Puts fungerar som ett fuktskyddande skikt samtidigt som det ger fasaden sitt uttryck.
Taket renoverades och försågs med ytpapp, ett tätskikt som används på låglutande tak för att säkerställa vattenavrinning och skydd mot nederbörd. I samband med detta monterades nya fönster samt nya entréportar och dörrar.
Åtgärderna genomfördes för att säkerställa byggnadens funktion, täthet och långsiktiga underhåll i den centrala stadsmiljön i Malmö.









-
-
Balkonger | Fasadrenovering | Fönster | Kungsbalkonger | Omfogning av tegelfasader | Putslagning / Putsrenovering | Stuckatur/ konststen | Tak
Morneon Fasad vinner förtroendet hos Brf Trekungahuset – Ett omfattande underhållsprojekt i MalmöMorneon Fasad vinner förtroendet hos Brf Trekungahuset – En totalentreprenad för fasad, tak och fönsterMorneon Fasad vinner förtroendet hos Brf Trekungahuset – Ett omfattande underhållsprojekt i Malmö
-
FREJ JOSEFSSON
