Fasadrenovering i Lomma.
Nu har vi på Morneon Fasad avslutat arbete med omfogning av fasader, omputsning av sockel samt ommurning av skorsten på Skolskeppsgatan 13 i Lomma åt vår beställare Otto Nilssons Byggnads, stort tack för ert förtroende.
Ännu en gång har vi inom avtalade ramar för tid och ekonomi färdigställt ett projekt med en nöjd beställare. Särskilt stolta är vi på Morneon Fasad över hur vi förvaltar byggnadsarvet vidare, i projektet har vi restaurerat befintliga gjutjärns ventiler samt ersatt skadad tegelsten som vi patinerat. Antar ni utmaningen att försöka er på var någonstans tegelstenar blivit utbytta?
Tegelfasadens Betydelse
Innan vi går in i detalj om projektet på Skolskeppsgatan 13, är det viktigt att förstå betydelsen av en tegelfasad. Tegel är ett av de äldsta och mest pålitliga byggmaterialen, känt för sin styrka, hållbarhet och tidlösa estetik. Tegel ger en byggnad en unik karaktär och kan stå emot århundraden av väder och vind när det underhålls korrekt.




Behöver du råd? Kontakta oss så hjälper vi dig!
Fler av våra spännande projekt kan du läsa om nedan.